Strona główna » Mamy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Mamy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

przez DignityNews.eu

W niedzielę, 6 lutego, Polska zdobyła pierwszy medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W rywalizacji skoczków narciarskich na skoczni normalnej w Zhangjiakou brązowy medal zdobył Dawid Kubacki. Mistrzem olimpijskim został Ryoyu Kobayashi z Japonii a srebro wywalczył Austriak Manuel Fettner. Szósty był Kamil Stoch.

Po pierwszej serii konkursowej prowadził Ryoyu Kobayashi, który poszybował na odległość 104,5 metra i na półmetku o 6,2 punktu wyprzedzał Petera Prevca (103 m) ze Słowenii. Trzecie miejsce zajmował Kamil Stoch. Trzykrotny polski mistrz olimpijski uzyskał 101,5 metra i tracił 9,1 punktu do lidera. Tuż za Polakiem byli Jewgienij Klimow (104 m) z Rosji oraz Manuel Fettner (102,5 m). Ósme miejsce zajmował Dawid Kubacki (104 m), tracący 3,2 punktu do podium.

W finałowej serii 25-letni Kobayashi uzyskał 99,5 metra i został pierwszym od 24 lat w tej konkurencji mistrzem olimpijskim z Japonii. Srebrny medal wywalczył Manuel Fettner, który awansował z piątej pozycji po skoku na 104 metr. W serii finałowej polski mistrz świata z 2019 roku Dawid Kubacki poszybował na 103 metr i wywalczył brązowy medal. Reprezentant Polski wyprzedził o 0,5 pkt. czwartego Petera Prevca (99,5 m) oraz o 4,4 pkt. piątego Jewgienija Klimowa (100 m). Kamil Stoch po skoku na odległość 97,5 metra zakończył zawody na szóstej pozycji.

Brązowy medal Dawida Kubackiego to 23. medal olimpijski reprezentacji Polski w historii startów na zimowych igrzyskach olimpijskich, a dziesiąty wywalczony w skokach narciarskich.